Tajniki racjonalnego zadłużania się

Zapewne zgodzisz się z nami, że rzeczywistość w której żyjemy jest się o wiele bardziej przyjazna, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Żyje się wygodniej, a wszystko jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Potrzebujesz nowy telewizor? Samochód? Mieszkanie? Chcesz pojechać na wakacje do egzotycznych krajów? A może kupić drogie prezenty na święta? Nic prostszego. Zakupy na raty, szybka pożyczka gotówkowa „na dowód”, kredyt hipoteczny, płacenie kartą kredytową… Polacy zadłużają się chętnie, sięgając po rozwiązania, które oferują sklepy, banki i inne instytucje finansowe. Po to, by realizować swoje marzenia i potrzeby. Ale czy po drugiej stronie tych marzeń nie ma czasami kuli u nogi, której trudno się pozbyć?

Poza tym – przyznasz to sam - uwielbiamy promocje. Kochamy zniżki, rabaty i specjalne okazje. „Tylko teraz…”, „Nie przegap specjalnego rabatu…”, „Specjalnie dla Ciebie obniżamy…” – czy to święta, czy wakacje, czy Walentynki czy Dzień Matki, wzrok przyciągają wielkie hasła. Uwielbiamy świadomość, że oto w naszym portfelu znalazły się zaoszczędzone pieniądze. Ale czy one aby na pewno są „zaoszczędzone”?Oto 9 powodów, dlaczego lepiej pomyśleć dwa razy, by nie żałować,
niż żałować, że się wcześniej nie pomyślało.Gdy kolejnym razem w telewizji obejrzysz reklamę banku, który z radością poinformuje o super atrakcyjnym oprocentowaniu pożyczki gotówkowej, prawie „jak za darmo”, gdy zobaczysz kolorowy plakat, z którego uśmiechać się będą co Ciebie ciepło piękne konsultantki mówiąc „przyjdź, wystarczy tylko dowód i dostaniesz gotówkę do ręki, a dodatkowo 50 zł całkowicie gratis”, gdy poczujesz nagłą potrzebę kupienia DVD na raty, bo okazyjnie obniżono raty, zrób sobie szybki rachunek sumienia i pomyśl dwa razy. Dlaczego? O tym poniżej.

Powód 1Zaciągając zobowiązanie, stajesz się odpowiedzialny za jego spłatę
Moment, w którym będziesz musiał oddać pożyczone pieniądze, przyjdzie prędzej czy później. Zaciągając pożyczkę, kupując na raty, biorąc komórkę w abonamencie itd. podpisujesz umowę, w której zobowiązujesz się, że będziesz spłacać regularnie zobowiązanie. Odpowiedzialność leży po Twojej stronie, a bank czy operator komórkowy nie odstąpią od dochodzenia swoich należności. W ich imieniu może się do Ciebie zgłosić także windykator z zewnętrznej firmy windykacyjnej

Powód 2Zobowiązanie staje się długiem już w momencie jego zaciągnięcia!
Wiele osób myśli, że dłużnikiem można „stać się” dopiero wtedy, gdy przestanie się spłacać raty kredytu lub pożyczki. Nic bardziej mylnego. Już w chwili, gdy bank przyzna Ci kredyt lub kupisz telewizor na raty, możesz zacząć myśleć o sobie jak o dłużniku. Nie ma znaczenia, czy spłacasz raty regularnie, z opóźnieniem, czy nie spłacasz ich wcale.

Powód 3„Promocyjna” pożyczka to kolejne zobowiązanie, które obciąży Twój budżet
Zastanów się, w jaki sposób zarządzasz swoim budżetem domowym. Czy płacisz rachunki i raty w terminie? Ile masz innych zobowiązań na głowie? Zrób mały rachunek sumienia, podsumuj stan swoich osobistych finansów i przemyśl, ile tak naprawdę jesteś winien pieniędzy i komu. Do wplątania się w spiralę zadłużenia wystarczy mały krok. Czy na pewno chcesz go zrobić?

Powód 4Pośpiech jest złym doradcą
Pamiętaj, że podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie w sytuacji, w której zaciągasz kredyt lub pożyczkę. Weź długopis do ręki, zbierz wszystkie rachunki, poszukaj pasek wypłaty albo odcinek emerytury lub renty – sprawdź, czy zdołasz ze swoich dochodów spłacać kolejne raty. Weź pod uwagę, ile wydajesz miesięcznie na żywność, przybory szkolne, benzynę, bilety autobusowe, rozrywki itd.

Powód 5Dopasuj pożyczkę do własnych potrzeb
Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów pożyczek i kredytów. Przemyśl, na co potrzebujesz pieniądze, jakie masz możliwości zabezpieczenia pożyczki i jaka jest Twoja realna zdolność kredytowa. Porównaj oferty, oprocentowanie, marżę i wysokość kosztów dodatkowych. Może zamiast korzystać z karty kredytowej (pamiętaj o często bardzo wysokich odsetkach naliczanych przy braku spłaty w terminie), lepiej w twojej sytuacji postarać się o niskooprocentowaną pożyczkę? Sprawdź regulaminy – np. jakie kary grożą za zerwanie umowy, na jakich warunkach może nastąpić zmiana wysokości oprocentowania, z jakimi opłatami musisz liczyć się w przypadku szybszej spłaty kredytu.

Powód 6Zawsze sprawdzaj warunki promocji
Patrz przez palce na hasła o niebywałej okazji – zapoznaj się z warunkami promocji i zawsze przeczytaj formularz umowy, zanim ją podpiszesz. Zwróć uwagę szczególnie na gwiazdki i to, co jest napisane małym drukiem. Jeśli czegoś nie rozumiesz – zapytaj. Tylko mając pełną świadomość tego, z czym wiąże się podpisanie umowy, możesz podjąć decyzję w sposób racjonalny.

Powód 7Jeśli pojawią się kłopoty ze spłatą zadłużenia, skontaktuj się natychmiast z wierzycielem
Nie ukrywaj przed wierzycielem swojej sytuacji. Przedstaw fakty, opowiedz o swoim położeniu. Będziesz miał szansę na to, iż wspólnie znajdziecie najkorzystniejsze rozwiązanie. Może Twój kredytodawca zaproponuje wydłużenie okresu kredytowania, zmieni harmonogram rat lub umorzy część odsetek. Warto rozmawiać!

Powód 8Łatwo wpaść w pętlę zadłużenia.
Zawsze jednak istnieje szansa na polubowne załatwienie sprawy. Wystarczy tylko dobra wola i chęć kontaktu z wierzycielem czy firmą windykacyjną, by spokojnie porozmawiać o możliwości spłaty długu.

Powód 9Nie każdy powód jest dobry, by się dodatkowo zadłużać
Czy na pewno musisz kupić nowy ekspres do kawy, albo drogie prezenty na święta? Czy koniecznie musisz kupować drugi samochód albo wyrabiać kolejną kartę kredytową? Zawsze masz wybór – to Ty decydujesz, jak i na co wydajesz pieniądze, czy żyjesz ponad stan, czy też racjonalnie gospodarujesz swoim budżetem domowym. Pamiętaj jednak, że każda Twoja decyzja ma swoje konsekwencje. Także ta, odnośnie pożyczania pieniędzy i zaciągania kredytów. 

www.egb.pl

Używamy plików cookies. Dowiedz się więcej. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij